„Zimna wojna” to symboliczne wskazanie międzynarodowego konfliktu ciężkiego do rozwiązania na drodze bezpośredniej konfrontacji militarnej. Rozwijając, był to stan ogromnego natężenia i konkurencyjnej rywalizacji między ZSRR oraz jego terytoriami satelickimi, natomiast państwami niekomunistycznymi pod przywództwem USA. Trywializując natomiast, zimna wojna była walką dwóch różnych systemów o przywództwo lub powszechną hegemonię, w jakiej podstawowe role odgrywały ZSRR oraz USA. Trwała ona w czasie od zakończenia II wojny do 1991 roku.

Zimna wojna – co to?

Co to jest zimna wojna? To czas w historii, w trakcie jakiego wzrastał konflikt pomiędzy ZSRR oraz ulegającymi mu, komunistycznymi państwami natomiast blokiem państw demokratycznych, zachodnich. Był to zatem spór na linii Wschód-Zachód, przy czym rywalizacja była na różnorodnych miejscach. Zimną wojną nazywa się umownie stosunki zewnętrzne, wsparte na niemożności zrozumienia i rozwiązania konfliktu w sposób wojskowy – w trakcie bezpośredniej konfrontacji. Zimnej wojnie towarzyszył wyścig zbrojeń, wyścig kosmiczny oraz finansowy. Najistotniejszymi wydarzeniami czasu konfliktu były: praski zamach stanu 1948, blokada Berlina, wojna koreańska, kryzys sueski, akcja AJAX, kryzys berliński 1961, kryzys kubański, wojna wietnamska, rebelia sandinistowska, irańska rebelia islamska, sowiecka ingerencja w Afganistanie oraz stan wojenny w Polsce.

Charakterystyka zimnej wojny

Początek zimnej wojny miał miejsce w 1946 roku, gdy Józef Stalin wygłosił przemówienie, jakie zwyczajnie otrzymano jako zapowiedź dążenia do III wojny światowej między krajami o ustroju komunistycznym natomiast krajami wolnorynkowymi. W konsekwencji zerwano stosunki ekonomiczne pomiędzy Europą wschodnią oraz Zachodem oraz zaczęto wyścig zbrojeń. Był to więc ostateczny finał Wielkiej Koalicji, która funkcjonowała podczas II wojny światowej. Stalin otwarcie głosiłe koncepcję ekspansywnej rewolucji komunistycznej, jaka winna objąć cały świat. Termin „zimna wojna” został przedstawiony w 1947 poprzez Amerykanina Bernarda Barucha, aby określić pojawiające się napięcia pomiędzy dwoma poprzednimi aliantami z okresów II wojny globalnej. Sławę zyskał dzięki książce popularnego dziennikarza amerykańskiego Walta Lippmana. Miała ona tytuł „Zimna wojna”. Powiedział on w niej, iż skończył się czas koalicji antyhitlerowskiej, natomiast zaczął się czas walki pomiędzy państwami zachodnimi oraz ZSRR.

Efekty zimnej wojny

W efekcie Zimnej Wojny doszło do pełnej zmiany systemu sił dyplomatycznych na świecie. Działania oraz konkurencja mocarstw spowodowała pośrednio do dużego chaosu politycznego w Afryce, Azji Południowej oraz Ameryce Południowej, gdzie występowały oraz upadały następne reżimy, wspomagane to poprzez jedną, to poprzez inną stronę konfliktu. Zwłaszcza w Afryce do teraz widać dokładnie echa dotychczasowego sporu o wpływy, większość toczących się tam ponieważ sporów została zapoczątkowana w okresie jeszcze Zimnej Wojny. Podział świata na dwa bloki spowodował zacofanie oraz obniżenie stylu życia w krajach, jakie znalazły się po złej stronie Żelaznej Kurtyny.

Poprzedni artykułCo to jest kultura? Co określa się mianem kultury, charakterystyka
Następny artykułMinerały – wywiad z kolekcjonerem niesamowitych cudów natury

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj