Gwiezdne Wojny i ich charakterystyka

Star Wars, czy też, mówiąc naszym rodzimym językiem, Gwiezdne Wojny, to fikcyjne uniwersum stworzone przez George’a Lucasa zaliczane do gatunku science fiction. Rzeczywistość opisaną przez Lucasa poznajemy głównie dzięki filmom o tej samej nazwie, przedstawiającym losy wielu postaci uwikłanych w zawiłe zależności rządzące ukazanym światem. Najbardziej charakterystycznymi elementami tego świata są postacie Jedi oraz koncepcja przenikającej wszystko mocy. Jedi to strażnicy pokoju, którzy bronią go w zamieszkiwanej przez siebie Galaktyce, w czym pomocna okazuje się być wspomniana już moc – siła stanowiąca podstawę działania wszelkiej żywej istoty. Na drodze pokoju stoją przeciwnicy rycerzy Jedi – źli Sithowie – których celem jest zawładnięcie Galaktyką i sprowadzenie na nią chaosu, w czym pomaga im ciemna strona mocy. Podstawowym orężem obu stron jest miecz świetlny – broń używana przez Jedi wyłącznie w celach obronnych, jednak w rękach Sithów – siejąca postrach i zniszczenie.

Jak wygląda chronologia Gwiezdnych Wojen?

Na serię filmów o Star Wars składa się kilka części. Najstarsze z nich, dziś nazywane Starą Trylogią, są obecnie oznaczane numerami IV, V i VI i opowiadają historię upadku rządów Imperium – despotycznej organizacji rządzonej przez bezwzględnego Dartha Vadera i jego pana Dartha Sidiusa. Epizody oznaczane numerami I, II i III, znane jednocześnie pod nazwą Nowej Trylogii, stanowią swego rodzaju wstęp do wydarzeń opisywanych w częściach późniejszych. Należy wskazać, że pierwsze do kin weszły części IV, V i VI i to do nich najbardziej przywiązani są starsi fani serii. Dla nieco młodszych historia przedstawiana w Gwiezdnych Wojnach rozpoczyna się już od części I, II i III, które zostały nakręcone na początku XXI wieku. W ciągu ostatnich lat zaczęto do serii zaczęto dodawać nowe tytuły, oznaczane jako VII, VIII i IX. Tworzą one jednak już całkiem nową historię i jedynie nawiązują do ogólnego charakteru serii.

Co decyduje o fenomenie Gwiezdnych Wojen?

Dzieło filmowe George’a Lucasa jest swego rodzaju kamieniem milowym, który już na zawsze zapisał się na kartach światowej kinematografii i stał się utworem rozpoznawalnym właściwie na całym świecie. Gwiezdne wojny stanowią serię filmów, na których wychowały się całe pokolenia i które cieszą swoją fabułą i porywającą akcją zarówno najmłodszych, jak i tych trochę starszych. Walka dobra ze złem, temat znany ludzkości już od początku jej istnienia i skutecznie przyciągający widzów przed ekrany kin i telewizorów, został umiejętnie wpleciony w scenariusz batalii. W zależności od tego, czy poruszamy się na łamach Starej, czy Nowej Trylogii, w opozycji do siebie stają Rebelia i Imperium, lub Zakon Jedi i siły Konfederacji Handlowej. Przyczyną wciąż silnego zainteresowania Gwiezdnymi Wojnami jest również fakt wykorzystania wysokiej jakości efektów specjalnych, które przykuwają oko widza i sprawiają, że sam chętnie wcieliłby się on w rolę jednego z mitycznych rycerzy Jedi. Bo któż z nas nie chciał kiedyś stoczyć bitwy na miecze świetlne lub przelecieć się statkiem w kosmicznych przestworzach?

Poprzedni artykułFilmy Patryka Vegi- sprawdź, jakie filmy wyreżyserował Vega
Następny artykułRock alternatywny- czym się charakteryzuje? Najpopularniejsi wykonawcy alternativ rock’a

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj