Historia kolekcjonera i autora bloga poświęconego minerałom. Co dało początki tej niezwykłej pasji? Jakie są wady i zalety takiego hobby? Co warto wiedzieć na temat kolekcjonerstwa naturalnych okazów?

1. Jaka historia stoi za Pana pasją? Dlaczego zdecydował się Pan na kolekcjonowanie właśnie minerałów?

Od zawsze lubiłem kolorowe kamienie. Pewnego dnia kuzynka mojej mamy opowiadała nam o giełdzie w Rzeszowie, na którą się wybrałem, kupiłem pierwsze minerały i ciągnę to pewnie już od 6 lat.

2. Czy są jakieś wady tego typu hobby?

Najgorsze w kolekcjonowaniu jest to, że większość okazów jest dosyć drogie – im piękniejszy, tym cenniejszy.

3. A może kolekcjonerstwo to wcale nie jest „tylko” hobby? Może jest to dla Pana coś więcej?

Jest to moje hobby, na którym również zarabiam. Dzięki zakupom wielu okazów mogę inwestować swoje pieniądze, a przy okazji je pomnażając. Jest wielu miłośników minerałów, z którymi mogę dzielić się moją kolekcją, wymieniać doświadczeniami i okazami.

4. Jakie cechy charakteru uznałby Pan za niezbędne u prawdziwego kolekcjonera? Czy finanse mogą tu być barierą?

Trzeba myśleć, kupując jakikolwiek okaz – nie przepłacić za niektóre okazy i skupić się na jakości kamieni, często zdarza się, że minerały niskiej jakości są w cenie tych wartościowych. Należy jednak podkreślić, że jeśli chce się, mieć piękną kolekcję, trzeba inwestować niemałe pieniądze, licząc co najmniej 100 zł za okaz.

5. Co Pana zdaniem każdy powinien wiedzieć o kolekcjonowaniu minerałów? Czy są jakieś informacje, które warto podkreślić?

Trzeba pamiętać, że minerały nie mają „magicznych mocy”. Działa to, jak placebo, dlatego nie wkręcajmy się w ezoterykę. Ja skupiam się głównie na ich pięknie i wartości, dla mnie jest to tylko kolekcjonerstwo.

6. Czy w przypadku minerałów istnieje duży problem z rozpoznaniem ich faktycznej wartości? Łatwo pomylić cenny minerał z tym o niskiej wartości?

Ja nie mam z tym problemu, ponieważ ze względu na ciągłe ich przeglądanie na grupach na Facebook’u przypadkiem się ich nauczyłem. Potrafię odróżnić minerały wysokiej jakości od tych o niskiej jakości. Wartości minerałów trzeba się nauczyć, najlepiej robi się to poprzez ich przeglądanie. Warto również odwiedzać takie miejsca jak giełdy minerałów gdzie można bezpośrednio dotknąć i obejrzeć na żywo każdy minerał.

7. A jak wygląda sprawa ewentualnych podróbek. W niektórych przypadkach jest to prawdziwa zmora, a jak wygląda to w przypadku minerałów?

Niektóre podróbki minerałów widać gołym okiem, a żeby je rozpoznać trzeba mieć doświadczenie. Trzeba wiedzieć, jak wygląda między innymi okaz, który jest wygrzewany, czyli inaczej polepszany, a który powstał naturalnie.

8. Co poradziłby Pan początkującym kolekcjonerom lub osobom rozważającym dołączenie do tego grona?

Początkującym poleciłbym kupować wartościowe okazy i skupić się na jakości. Nie sztuką jest kupować dużo i tanio, gdzie później okazuje się, że większość z nich to zwykłe odpady. Później będzie łatwiej z ewentualną sprzedażą bądź wymianą okazów.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat niesamowitej pasji kolekcjonowania minerałów? Zobaczyć niezwykle piękne, naturalne okazy? Sprawdź koniecznie profil https://www.instagram.com/troche.gruzu.pl/ !

Zainteresował Cię temat kolekcjonerstwa? Chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób poznać rzeczywistą wartość posiadanych okazów? Odwiedź naszą stronę Valuepedia i zamów profesjonalną wycenę.

Poprzedni artykułZimna wojna- co to jest? Charakterystyka zimnej wojny
Następny artykułWybór idealnej podłogi: porównanie podłóg drewnianych, hybrydowych i bambusowych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj