Zastanawiasz się, jaka książkę powinieneś przeczytać swojemu dziecku? Zapraszamy na zestawienie top 10 najlepszych książek dziecięcych!

10. „Mikołajek” Goscinny Rene , Sempe Jean-Jacques

Przygody szóstki urwisów, na których czele stoi tytułowy Mikołajek. Dziewiętnaście opowiadań, które od ponad pięćdziesięciu lat bawią małych i dużych. Napisane przez Rene Goscinnego i zilustrowane przez Jean-Jacquesa Sempe stanowią arcydzieło światowej literatury. To książka opowiadająca o najważniejszych wartościach w życiu młodego człowieka. Bawi, ucząc jednocześnie.

9. ”Felix, Net i Nika” Rafał Kosik

Cykl genialnych książek z pogranicza science fiction, fantastyki i powieści przygodowej. Inteligentne, lekkie i zabawne opowieści o trzech uczniach warszawskiego gimnazjum im. profesora Stefana Kuszmińskiego. Felix Polon, Net Bielecki oraz Nika Mickiewicz to zgrana paczka przyjaciół, których przygody są pełne fantazji i humoru. Seria książek Rafała Kosika to idealny pomysł na zainteresowanie czytaniem dzieci.

8. ”Magiczne drzewo” Andrzej Maleszka

Bestselerowa seria Andrzeja Maleszki to fantastyczna opowieść o trójce współczesnych dzieci: Kukim, Tosi i Filipie. Do tej pory w serii ukazało się dziesięć książek w konwencji realistyczno-magicznej. Przyjaciele pod nieuwagę zajętych pracą rodziców odkrywają magiczne czerwone krzesło spełniające życzenia. Okazuje się, że krzesło zostało wykonane z magicznego dębu i nie jest jedynym metafizycznym artefaktem na świecie. Wkrótce dzieci wyruszają w podróż śladem zaczarowanych przedmiotów.

7. ”Mały Książę” Antoine de Saint-Exupéry

Powieść filozoficzna dla dzieci, autorstwa francuskiego pisarza należąca do klasyki literatury. Tytułowy Mały Książę to mieszkaniec asteroidy, z którym zaprzyjaźnia się pilot zmuszony do awaryjnego lądowania na Saharze. Ta uniwersalna opowieść o przyjaźni i odpowiedzialności już od pokoleń wzrusza czytelników na całym świecie.

6. ”Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren

To tylko z pozoru książka dla dzieci. Tak naprawdę to opowieść o każdym z nas. Osią fabuły są dzieci z trzech domów mieszących się na tej samej ulicy w maleńkiej szwedzkiej wiosce. Uniwersalna opowieść o przyjaźni, więzach rodzinnych i o tym, że nawet kiedy jest z pozoru nudno, nie oznacza to, że nie można się świetnie bawić.

5. ”Kubuś Puchatek” Milne A. A.

Tytułową postać wszyscy dobrze znamy. Tytułowy Kubuś, puchaty amator miodu, wraz z Prosiaczkiem, Kłapouchym, Tygryskiem i innymi zwariowanymi mieszkańcami stumilowego lasu są bohaterami krótkich opowiadań na kanwie, których muszą wykazać się odwagą, walcząc ze swoimi słabościami. Lekka i dowcipna opowieść o przyjaźni i przekraczaniu własnych granic.

4. ”Awantura o Basię” Kornel Makuszyński

Wspaniała książka dla dzieci i młodzieży o osieroconej dziewczynce, która mimo przeciwności losu stara zachować pogodę ducha i ciekawość świata. Na kartach książki śledzimy losy najpierw małej a później już dojrzewającej Basi, której przygody nieodmiennie od wielu lat bawią, uczą i wyciskają łzy kolejnych pokoleń czytelników.

3. ”Tajemnica weneckiej maski” Agnieszka Stelmaszyk

Opowieść o niespodziewanym zaproszeniu do tajemniczego zamczyska, w którym mieszka enigmatyczny stryj Edward. ”Tajemnica weneckiej maski” to książka przeznaczona do samodzielnego czytania przez dzieci. Okraszona świetnymi ilustracjami, zapierająca dech w piersiach, ale i zabawna historia rozbawi i zachęci do czytania młodego adepta czytelnictwa.

2. ”Baśnie Andersena” – Andersen Hans Christian

Klasyka literatury dziecięcej. Genialnie skonstruowane opowiadania, należące do kanonów gatunku. Inteligetne i ciekawe baśnie poruszające wiele ważkich tematów, dzięki puentującym każdą opowieść morałom, pozwalają dzieciom na zrozumienie poruszanych problemów. ”Latający kufer”, ”Calineczka” czy ”Brzydkie kaczątko” to bajki, na których wychowały się całe pokolenia, a ich uniwersalne prawdy poruszają bezwzględu na wiek.

1. „Pippi pończoszka” Astrid Lindgren

Zabawna i nieoczywista książka o przygodach dziewięcioletniej dziewczynki, uważana za przełom w twórczości Astrid Lingren i całej literatury dziecięcej. Tytułowa bohaterka mieszka samotnie w Willi Śmiesznotce razem ze swoim koniem i małpką. Ojciec Pippi wyjechał w interesach, pozostawiając dziewczynkę z walizką pełną pieniędzy. Niesforna i przebojowa Pippi świetnie odnajduje się w świecie bez dorosłych, zwracając na siebie uwagę nieprzychylnych mieszkańców rodzinnego miasteczka oraz budząc zachwyt rówieśników.

Poprzedni artykułPałac Kultury i Nauki- ciekawostki. Ile pięter ma Pałac Kultury?
Następny artykułSuntago Wodny Świat- czyi gdzie znajduje się Park of Poland, cennik i atrakcje

4 KOMENTARZE

  1. Nie wyobrażam sobie, jak niektóre dzieci mogą całe dnie kwitnąć z nosami wgniecionymi w bajki na smartfonach zamiast w ksiazkach

    • niestety takie czasy, ze kolejne pokolenia będą znały tylko bajki animowane albo te z audiobooka a książki papierowe będą dla nich zagadką jak kasety magnetofonowe dla dzisiejszej młodzieży

    • no tak… bo książki papierowe przestały być EKO w tych czasch. bo przecież drzewa i zanieczyszczenie środowiska przez drukarnie etc. lepiej korzystać z elektroniki. masakra…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj